Sauny przenośne, które można wszędzie zabrać ze sobą to ciekawe rozwiązanie, które niedawno pojawiło się na rynku. Ciekawa opcja dla tych, którzy lubią saunować blisko morza, jeziora czy rzeki. Tam raczej sauny nie znajdziemy, lepiej ją tam więc zabrać ze sobą.
Również nie zawsze można i opłaca się budować saunę stacjonarną w domkach letniskowych.

Sauna jest szczególnie skutecznym sposobem hartowania, silnie pobudza przemianę materii i powoduje intensywne pocenie. Regularne wizyty w saunie wzmacniają system immunologiczny i zabezpieczają przed różnymi chorobami – szczególnie dróg oddechowych (przeziębienie, angina, zapalenie oskrzeli).

Sauna i sport świetnie do siebie pasują, uzupełniając się nawzajem.

Trzeba jednak jasno podkreślić, że sauna nie jest środkiem samym w sobie i samodzielnie nie ma żadnego wpływu na poprawę siły czy kondycji, działa jedynie uzupełniająco  po treningu sportowym,  wspierając i znacznie przyspieszając fazę regeneracji.

Czy chodzić do sauny, jak się ma żylaki czy chorobę zakrzepową?


Takie pytania zadaje sobie wiele pacjentów z chronicznymi chorobami żył - a cierpi na nie według różnych źródeł 20-50% całej populacji. Wielu lekarzy i kolorowa prasa ostrzegają przed niekorzystnym skutkiem działania ciepła sauny w chorobach żył.

Sauna i morsowanie może być prewencyjnym działaniem medyczny, pomocnym w zapobieganiu chorobom przeziębieniowym oraz do podwyższenia zdolności antyoksydacyjnych
i polepszenia obrony przed stresem oksydacyjnym.