Co się dzieje podczas hartowania i dlaczego hartowanie jest tak istotne dla zdrowia.

Podczas krótkotrwałego narażenia ciała na zimno naczynia krwionośne skóry kurczą się gwałtownie i  duża ilość krwi, która się w nich znajduje odpływa do środka ciała, napełniając naczynia włosowate czyli kapilary. Jak powszechnie wiadomo, kapilary już od 30 roku życia mają tendencję do obumierania. W związku z tym grozi to powstawaniem chorób serca i może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Na hartowane dziecka nigdy nie jest za późno, ani za wcześnie. Ponadto przeprowadzone specjalne badania przez dr Tatianę Krivonogovą z Tomska, wykazały, że hartowanie kobiet w ciąży i niemowląt, oczywiście przestrzegając określonych procedur, dają wspaniałe efekty. Oczywiście, nie mówimy tutaj o zimowych kąpielach noworodka w przeręblu lub o saunie od pierwszych dni życia, ale już od pierwszych miesięcy życia można stworzyć odpowiednie warunki, aby hartować swoje pociechy.

Profilaktyka

Jestem przekonany, że gdy dopisuje nam zdrowie, to powinniśmy ten stan jak najdłużej podtrzymywać. W przypadku pojawienia się choroby, może być często za późno na jakieś prozdrowotne działania. Jeżeli nastąpi np. stan zwyrodnieniowy w kręgosłupie, to masaż niewiele już może pomóc.

Prawdopodobnie sportowcy, którzy często uprawiają sporty aerobowe (np. bieganie czy jazda na rowerze), mają podwyższony poziom antyutleniaczy. Jednak nie wykazano jeszcze, aby taki sam efekt można było osiągnąć poprzez przyjmowanie leków lub innych preparatów, zawierających antyoksydanty. Istnieją również przesłanki, że ludzie, którzy kąpią się zimą w otwartych zbiornikach wodnych mają również podwyższony poziom antyoksydantów, które posiadają ochronny wpływ na organizm.

Jak się chronić przed zimnem

Oprócz hartowania organizmu w niskich temperaturach, które wpływa bardziej na psychikę, niż na poprawę zdolności do adaptacji do zimna, musimy wypracować sobie cały system postępowania, który uwzględnia przede wszystkim sposób ubierania się.