Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, który bierze udział w licznych reakcjach w organizmie. Jego główną funkcją jest transport tlenu, tak więc, jeśli ktoś ma niedokrwistość, wynikającą z niedoboru żelaza, wyniki sportowe ulegną obniżeniu. Podawanie żelaza będzie pomocne dla osób, które znajdują się na jednym z etapów niedokrwistości (spowodowane niedoborem żelaza w diecie). Podawanie żelaza nie tylko nie pomoże poprawić wydolności fizycznej komuś, kto ma poziom żelaza w normie, ale może być niebezpieczne dla zdrowia.

Czy sensowne jest picie napojów izotonicznych?

Kto jest aktywny fizycznie lub uprawia sport, zazwyczaj dużo się poci  (nawet do 2 litrów, w zależności od rodzaju aktywności). Jest to naturalny mechanizm obrony organizmu przed przegrzaniem. Obok wody ciało traci również minerały, które podczas lub ewentualnie po zakończeniu treningu, powinny zostać uzupełnione.

Badania naukowe nie potwierdziły, żeby stosowanie dodatkowych suplementów diety poprawiły znacznie wydolność sportowców. Oczywiście pod warunkiem prawidłowej, urozmaiconej i zdrowej diety. Wyjątkiem jest kreatyna, która może poprawić wyniki w dyscyplinach siłowych i w kulturystyce.

Dieta początkujących sportowców I (sporty siłowe)

Początkuący sportowcy nie wiedzą często jak powinna wyglądać ich dieta i  jakie suplementy są dla nich najlepsze.

Dla zwiększenia masy mięśniowej powinno się przyjmować ok. 2 g protein na kg wagi ciała. Ok. 1 g powinien pochodzić z tzw. wolnych protein - (ryby, mięso, jaja, produkty mleczne) lub suplementy w postaci proteiny kazeinowej. Pozostałe 1 g na 1 kg wagi ciała powinny stanowić tzw. szybkie proteiny czyli np. białko serwatkowe. Szybkie proteiny stymulują syntezę białkową w mięśniach.

Cynk jest magazynowany w organizmie tylko w niewielkich ilościach, dlatego też powinien być dostarczany codziennie z pożywieniem (7-10 mg na dzień). Cynk można czerpać z miesa, jaj, produktów mlecznych, z pełnego ziarna.