Sauna i sport świetnie się uzupełniają. Nie tylko  hartują organizm, dzięki czemu sportowcy mniej chorują i mogą realizować zaplanowane jednostki treningowe, ale również wspomagają regenerację powysiłkową. Włączenie sauny w program treningowy daje również wiele innych pozytywnych efektów tj. rozluźnienie mięśni, poprawienie wydolności serca czy zmniejszenie poziomu stresu i uczucie zrelaksowania.

Krioterapia oprócz bardzo pozytywnych efektów w leczeniu różnych urazów sportowych poprawia również ogólny stan zdrowia sportowców i ich gotowość do wysiłku fizycznego. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że krioterapia idealnie nadaje się do zastosowania jako forma odnowy biologicznej i przygotowania do intensywnego treningu oraz do startu w ważnych imprezach sportowych.

Kluczowym elementem nowoczesnego treningu sportowego jest optymalna regeneracja po intensywnych (interwały, biegi na tempo) lub długich jednostkach treningowych(np. bieg na 35 km).
Regeneracja mięśni może ulec przyspieszeniu poprzez kąpiele w lodowatej wodzie.

Aktywna i pasywna regeneracja potreningowa

Wypoczynek, rozluźnienie i regeneracja organizmu są bardzo istotne w sporcie, zwłaszcza po dużym i długotrwałym wysiłku fizycznym. Może dojść wtedy do nagromadzenia w mięśniach produktów rozpadu i do zwiększenia się wydzielania hormonów adrenaliny i kortyzolu oraz do zwiększonej koncentracji kwasu mlekowego.

Krioterapię czyli leczenie zimnem z powodzeniem wykorzystuje się również w sporcie.
Biegacze, a zwłaszcza ci, którzy biegają długie dystanse - często są narażeni na zwiększone ryzyko odniesienia kontuzji. Istnieje bardzo skuteczna metoda, aby zmniejszyć to ryzyko - krioterapia.