Morsowanie w starszym wieku

Morsy z długim stażem charakteryzują się niewyczerpanym optymizmem i twierdzą, że zimno sprawia, że są bardziej aktywni i pewni siebie. Nie chodzą do lekarzy, a pływanie w lodowatej wodzie to jest najistotniejszy  składnik zdrowego stylu życia.

Po kąpieli uczucie nie do opisania – niesamowita błogość. Oczywiście kąpią się nie tylko dla adrenaliny – morsowanie wzmacnia również system immunologiczny.

Dla mieszkanki Jużnouralska Lidii Wołogdiny zimna kąpiel to codzienny rytuał. Sześć razy w tygodniu wchodzi do przerębla w lokalnym zbiorniku wodnym. „To najlepszy sposób na uwolnienie się od chorób i stresów. Zimna woda poprawia nastrój i dodaje energii” – mówi pani Lidia.

Prezes lokalnej federacji morsów, a przy tym mistrz Rosji w liczbie startów i czasu spędzonego w lodowatej wodzie Władimir Czudinow twierdzi, że morsy w starszym i średnim wieku mają więcej energii i są szczęśliwsi niż ich rówieśnicy, którzy nie morsują. Również wśród morsów dominują ludzie starsi wiekem, którzy zrozumieli znaczenie zdrowego stylu życia. Wielu morsowanie pomogło znacznie poprawić stan zdrowia, np. wielokrotna zwyciężczyni konkursów międzynarodowych 64-letnia Nina Jermiłowa. Za morsowanie wzięła się  po dwóch atakach serca.

Przykłady starszych osób, które w Rosji regularnie morsują można mnożyć. Wiele badań przeprowadzonych w Rosji i zagranicą wskazuje, że poprzez kąpiele w zimnej wodzie można obniżyć swój wiek biologiczny o 8-16 lat. Takie osoby nie mają również problemów z depresją i obniżeniem nastroju, są radosne i pełne życia. W całej Rosji tylko oficjalnie zarejestrowanych członków klubów morsa jest ponad 1,5 mln.

Oczywiście, jak w każdym sporcie, istnieją przeciwwskazania do morsowania. Ale wszyscy zwolennicy "sposobu życia na zimno” zgadzają się z tym, że jest dostępny dla każdego. Zimna woda dodaje siły, wigoru i radości. Normalne życie tylko rzadko oferuje podobne doznania. Ale nikogo nie namawiamy, żeby od razu wskoczył do przerębla. Najważniejsze jest, aby coś robić dla zdrowia. Każdy ma swój sposób: jogging, jazda na nartach, a może szybki marsz. Pamiętajmy też, że jak radzą eksperci najważniejszy jest zdrowy rozsądek, racjonalność i dyscyplina. Początkujący, zwłaszcza w starszym wieku,  powinni zaczynać od zimnych pryszniców. 

ZF

Źródło:
Na podstawie: ДОКТОР ПО ИМЕНИ ХОЛОД
http://www.50plus.ru/be_in_the_plus/beauty/26/581.xml