Czy każdy sposób wykorzystania zimna w celach leczniczych można nazwać krioterapią?

 

Małgorzata Chochowska: Bardzo dobre pytanie i od tej kwestii właśnie należy zacząć. Wprawdzie etymologia słowa krioterapia wywodząca się od greckiego słowa krios-zimno, lód –oznacza po prostu leczenie zimnem, jednak nie wszystkie formy leczenia zimnem należy utożsamiać z krioterapią, choć przyznaję, pojęcia te są często stosowane zamiennie zarówno w obiegowej opinii, jak i w literaturze fachowej.

Krioterapia (do której można oczywiście też zaliczyć morsowanie) jest coraz popularniejsza w świecie sportu i to nie tylko w naszym kraju. Z powodzeniem stosują ją również znani i niezwykle popularni na świecie kierowcy Formuły 1, brytyjscy piłkarze i rugbiści.

Nasza komora kriogeniczna działa już od ponad pięciu lat. Wykonujemy średnio 9 tys. zabiegów rocznie dla około 800 pacjentów – informuje kierownik Działu Rehabilitacji Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie, pani Teresa Adamowska-Puchała. Nasza kriokomora cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów, którzy oprócz zabiegów zleconych przez lekarzy w ramach NFZ, mogą korzystać z kriokomory odpłatnie.

Krioterapia ogólnoustrojowa: ogólna charakterystyka metody, efekty biologiczne i zastosowanie kliniczne temperatur kriogenicznych

 Paweł Zalewski 1, Jacek J. Klawe 1, Małgorzata Tafil-Klawe 2

1. Katedra i Zakład Higieny i Epidemiologii CM UMK
2. Katedra Fizjologii, Zakład Fizjologii Człowieka CM UMK 

Wykorzystanie metod fizykalnych w medycynie