Sauna jest szczególnie skutecznym sposobem hartowania, silnie pobudza przemianę materii i powoduje intensywne pocenie. Regularne wizyty w saunie wzmacniają system immunologiczny i zabezpieczają przed różnymi chorobami – szczególnie dróg oddechowych (przeziębienie, angina, zapalenie oskrzeli).

Pocenie się umożliwia wydalenie z organizmu toksyny oraz szkodliwe produkty przemiany materii, które niepotrzebnie obciążają organizm. Jeden cykl saunowania składa się z dwóch części: nagrzewania i chłodzenia. Temperatura w saunie wynosi średnio pomiędzy  60, a 90 st.C. Powietrze zmienia się z suchego w wilgotne, po polaniu wodą (najczęściej z dodatkiem olejków eterycznych) kamieni.

Po nagrzaniu ciała schładzamy go na świeżym powietrzu, a następnie za pomocą zimnej wody.

Zaleca się przeprowadzanie najwyżej 3 cykli. Potem najlepiej zafundować sobie godzinę odpoczynku. Saunę można stosować w porozumieniu z lekarzem do wspomagania leczenia wielu chorób:reumatyzm, artretyzm, choroby neurologiczne, zapobieganie przeziębieniom itd.

Pocenie się powoduje, że ciało traci płyny, które po saunowaniu (a nie podczas saunowania, bo zatrzymujemy wtedy proces wydalania toksyn) muszą zostać uzupełnione.

Kolejność podczas saunowania

Mycie wstępne

Twarz, ciało myjemy wodą z mydłem, następnie suszymy. Możemy stopy wymoczyć w ciepłej wodzie (co przyspieszy pocenie).

1. Pierwszy cykl

Leżymy rozluźnieni około 8-12 w pozycji leżącej, a następnie na ostatnie 2-3 minuty siadamy. Potem 8-12 minut się chłodzimy: najpierw na  świeżym powietrzu (schładzamy płuca). A potem przeprowadzamy zabiegi z zimną wodą (szlauch z dołu do góry, zaczynając od kończyn, krótka kąpiel w zbiorniku z zimna wodą lub prysznic). Potem ciepła kąpiel stop. Następnie kilka minut relaksu.

2. Drugi cykl

Taka sama kolejność i czas trwania jak w p.1

Po trzecim cyklu  odpoczynek w pozycji leżącej 30 do 60 minut i uzupełnienie utraconych płynów.