Czy chodzić do sauny, jak się ma żylaki czy chorobę zakrzepową?


Takie pytania zadaje sobie wiele pacjentów z chronicznymi chorobami żył - a cierpi na nie według różnych źródeł 20-50% całej populacji. Wielu lekarzy i kolorowa prasa ostrzegają przed niekorzystnym skutkiem działania ciepła sauny w chorobach żył.

Mimo tego, wiele osób, które np. mają żylaki wcale nie rezygnuje z chodzenia do sauny, dostrzegając jej wiele pozytywnych aspektów.Okazuje się, że słusznie czynią. Przy przestrzeganiu pewnych procedur, nie ma ryzyka pogorszenia się stanu zdrowia, a wręcz przeciwnie - można się spodziewać, iż sauna pomoże nam zahamować postęp choroby.

Nie można mylić sauny z oddziaływaniem ciepła innego rodzaju, np. urlop w ciepłych krajach czy kąpiele termalne. Istotą sauny są przecież naprzemienne bodźce – krótkotrwałe działanie ciepła i zimna. Podczas fazy nagrzewania, dochodzi istotnie do rozszerzenia naczyń krwionośnych (dotyczy to jednak tylko tętnic), jako, że krew poprzez pocenie się trochę się zagęszcza, ale zaraz sytuacja powraca do normy po uzupełnieniu płynów z przestrzeni międzykomórkowych. Dlatego, też nie trzeba się obawiać wystąpienia zakrzepicy w saunie.

Oczywiście bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiednich procedur - najlepiej jest przebywać  w saunie w pozycji leżącej  i  usiąść na ostatnie 1-2 minuty przed wyjściem. Po spokojnym wstaniu i wyjściu można przystąpić do chłodzenia nóg. Wejście do baseniku z zimną wodą ma tonizujący wpływ na żyły. Chłodzenie się powinno się powtarzać, aż do odczucia osiągnięcia stanu równowagi cieplnej.

Po zakończeniu procedury związanej z chłodzeniem ciała w zimnej wodzie, powinno się zamoczyć stopy (maksymalnie do kostek) w ciepłej wodzie. Ma to na celu rozszerzenie zwężonych na skutek działania zimna tętnic oraz przyspieszenie transportu ciepła z wnętrza ciała do skóry.

Opr.: Z.F.

Źródła:

Dr. Fritzsche www.saunabund-ev.de
Sauny w Polsce


Katalogi saun:

Katalog saun w Polsce

Blogi:

www.saunasauna.pl

www.twojasauna.blogspot.com

www.mojasauna.blog.pl

www.morsowanie.blog.onet.pl

www.sauna-na-zdrowie.blog.onet.pl