Rozgrzewka przed morsowaniem jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na komfort termiczny. Dobrze rozgrzany organizm, podobnie jak to jest po wyjściu z sauny, zupełnie nie odczuwa zimna przed wejściem do wody.

Jak w takim razie powinniśmy się rozgrzewać? Gimnastyka, bieg, a może gorąca herbata?

W celu wzmocnienia mechanizmu termoregulacji, niezwykle ważne jest  zaopatrzenie organizmu w tlen przed kąpielą. Uzyskać to można przy pomocy różnych ćwiczeń gimnastycznych i sportów aerobowych (np. bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking), które zapewnią dodatkową produkcję ciepła, w rezultacie której krew i tkanki nasycą się odpowiednio tlenem. Niestety tego zadania nie zapewni gorąca herbata, ani inne ciepłe napoje, tak więc nie ma sensu przed kąpielą pić gorących napojów. Oczywiście spożywanie napojów alkoholowych jest całkowicie zabronione. Najlepiej rozgrzewać się przed morsowaniem, uprawiając sport, który najbardziej lubimy – najskuteczniejsze będzie jednak bieganie. Bieg jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu. Wiele badań wykazało, że podczas biegania otwierają się tysiące małych naczynek krwionośnych i wspólna praca mięśni pompuje krew do całego ciała, wysycając wszystkie tkanki tlenem oraz wzmacnia układ krążenia.

Ile powinna trwać rozgrzewka?

Tak długo, aż poczujemy komfort termiczny - można przyjąć, że optymalny czas rozgrzewki to ok. 20 minut lub dłużej.

Na jakiej intensywności powinna odbywać się rozgrzewka?

To zależy od stopnia zaawansowania i wytrenowania organizmu, ale początkującym zaleca się trucht i ćwiczenia ogólnorozwojowe.