Żurawina – zdrowy owoc z USA i Kanady

Coraz częściej można się natknąć na żurawinę  - kupując chleb, musli, dżem, sok  czy batoniki, często znajdziemy w środku te owoce. Czy jest to nowy trend czy też przepustka do zdrowia?

Żurawina jest owocem o wszechstronnym zastosowaniu oraz cennych właściwościach, który doskonale pasuje do nowoczesnej kuchni międzynarodowej. Spożywana jest jako przekąska, w sałatkach, jogurcie, w deserach, a także pod postacią sosu, np. do mięsa. Ponadto  jest doskonałym składnikiem potraw gotowanych i pieczonych. O żurawinie mówi się często „ jagoda mocy”.

Znaczenie białek i węglowodanów o niskim indeksem glikemicznym w diecie.


Otyłość – problem społeczny

Otyłość jest bardzo poważnym problemem coraz większej ilości mieszkańców Europy. Komisja Europejska oraz rządy poszczególnych krajów przeznaczają coraz większe środki, aby jej zapobiegać. Przykładem może być projekt DIOGENES, który ma za zadanie zapobiegać otyłości oraz pomóc osobom, które zakończyły kurację odchudzającą, utrzymać wagę. Szczególne znaczenie w tym projekcie zajmują węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz białka.

Kapusta kiszona - zdrowe i niskokaloryczne warzywo.

Kapusta kiszona zawiera bakterie kwasu mlekowego, które mają dobroczynny wpływ na organizm, działa jak probiotyki (podobnie jak jogurt i kwas chlebowy), stabilizując florę bakteryjną w żołądku. Błonnik wpływa korzystnie na perystaltykę jelit i zaspokaja szybko głód.

Serwatka czyli produkt, powstający podczas produkcji białego sera może bardzo pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Serwatka zawiera wiele ważnych dla organizmu witamin, mikroelementów oraz aminokwasów, między innymi takich, które przyczyniają się do wzrostu poziomu glutationu – trój-peptydu, który w ludzkim organizmie pełni rolę antyoksydanta, chroniącego komórki. Zapobiega stresowi oksydacyjnemu, wywołanemu przez wolne rodniki czyli bardzo toksyczne cząsteczki, które powstają w komórkach w czasie przemiany materii.

Sportowcy, jak i  ludzie aktywni powinni przyłożyć dużą wagę do spożywania wysokowartościowego, naturalnego i jeżeli to możliwe to pozbawionego konserwantów pożywienia. Zaleca się spożywać owoce, warzywa, wysokiej jakości węglowodany t.j. zboża z pełnego przemiału, fasole, groch, brokuły itp. oraz białka. Żywności konserwowanej, słodzonej i bogatej w tłuszcze należy unikać. Dobrze jest stosować suplementację, złożoną  z następujących substancji: