Ceremonia naparzania w saunie
 

Przygotujmy  drewniane wiadro, które następnie  wypełniamy ciepłą lub zimna wodą. W domowej saunie wystarczy 2 litry, w publicznej będziemy potrzebować ok. 5 litrów wody, do której dodajemy koncentrat. Ważne jest, aby był to koncentrat naturalny, zawierajacy naturalne olejki eteryczne, tj. eukaliptus, mięta lub wyciągi z innych aromatycznych roślin, które posiadają właściwości rozluźniające lub stymulujące organizm. 

Nie wolno stosować syntetycznych, perfumowanych olejków, ani polewać kamieni koncentratem.

Przed naparzaniem warto dobrze przewietrzyć pomieszczenie – po tym jak temperatura w saunie osiągnie odpowiednia temperaturę należy otworzyć szeroko wszystkie okna i drzwi, a potem należy odczekać kilka minut (zwykle 5-10 minut), aby temperatura się znowu podniosła. Za pomocą drewnianej łyżki należy polewać płynem kamienie – po wylaniu ok. 1/3 ilości trzeba zrobić pierwszą przerwę. Teraz można gorącą parę rozprowadzić za pomocą dużego ręcznika, co wzmacnia efekt naparzania.
Jeżeli komuś zrobi się za gorąco powinien zejść poziom niżej, w przypadku pojawienia się  problemów z układem krążenia, trzeba natychmiast opuścić saunę. Wrażliwe miejsca na skórze można chłodzić za pomocą kostek lodu. Polewanie kamieni powtarzamy jeszcze dwa razy. Po ostatniej przerwie czekamy jeszcze dwie minuty i opuszczamy saunę. Schładzamy się najlepiej na świeżym powietrzu pod zimną wodą.

saunowanie.pl
sauna-na-zdrowie.blog.onet.pl
Sauny w Polsce