Sauna i sport świetnie do siebie pasują, uzupełniając się nawzajem.

Trzeba jednak jasno podkreślić, że sauna nie jest środkiem samym w sobie i samodzielnie nie ma żadnego wpływu na poprawę siły czy kondycji, działa jedynie uzupełniająco  po treningu sportowym,  wspierając i znacznie przyspieszając fazę regeneracji.

Poprzez rozgrzanie tkanek przyspieszeniu ulega przemiana materii w mięśniach, co prowadzi do szybkiego usuwania szkodliwych substancji, powodujących zmęczenie organizmu po wyczerpującym treningu oraz dostarczanie składników odżywczych. Związane jest to z lepszym ukrwieniem wszystkich organów i mięśni, które następuje po fazie chłodzenia.

Mięśnie ulegają rozluźnieniu (co jednak nie jest korzystne po treningu siłowym, a więc kulturyści do sauny powinni chodzić raczej poza dniami treningowymi), układ krążenia i serce wzmacniają się, a „skutkiem ubocznym” wizyty w saunie jest zahartowanie organizmu – wzrost odporności na infekcje układu oddechowego, co jest w przypadku sportowców bardzo korzystne, gdyż nieoczekiwana choroba nie zburzy im planów treningowych, a zdrowy i wypoczęty sportowiec osiągnie lepsze wyniki. Ze względu na większa częstotliwość oddechów, zwiększeniu ulega pojemność  płuc oraz tym samym wymiana gazowa w płucach jest lepsza. Ciepło powoduje zwiększenie ruchomości stawów - tkanki łączne stają się bardziej rozciągliwe i elastyczne, a torebki stawowe bardziej ukrwione, co w połączeniu z większą lepkością płynu stawowego powoduje, że stawy są bardziej gibkie i sprężyste. 

Jednym z rezultatów sauny jest również odwodnienie organizmu – nie wolno więc iść do sauny na krótko przed treningiem i zawodami - najlepiej powinno upłynąć minimum dwa dni. Po treningu czy zawodach przed zastosowaniem sauny koniecznie trzeba uzupełnić poziom płynów oraz trochę odpocząć, aby uspokoić puls.

Sauna z powodzeniem może znaleźć zastosowanie jako część treningu w sporcie wyczynowym. Naukowcy z University of Otago z Nowej Zelandii udowodnili, że może mieć podobny wpływ  na organizm sportowca jak popularny i znajdujący się na liście zakazanych środków dopingowych – EPO, oczywiście nie wykazując takich działań ubocznych. Przebadano sześciu biegaczy, którzy musieli po każdym treningu spędzać ok. 30 minut w saunie i tak przez 3 tygodnie. Potem zmierzono im czasy i okazało się, że poprawili swoje wyniki na dystansie 5 km o około 1,9 %.! Okazuje się, że każda wizyta w saunie powoduje rozrzedzenie krwi. Dzieje się tak, ponieważ organizm zaczyna wytwarzać większą ilość  plazmy we krwi w odpowiedzi na wysoką temperaturę, panującą w saunie. To oznacza, że jest więcej krwi, ale jest ona rozrzedzona. Jeżeli wizyty w saunie są regularne, to ilość plazmy pozostaje wysoka, ale organizm zaczyna wytwarzać więcej czerwonych ciałek krwi.

Opr. Zbigniew Famuła

Źródła: 
saunywpolsce.pl
sauna-tempel.de
saunaseite.de
saunowanie.pl
J Sci Med Sport. 2007 Aug;10(4):259-62.
ergo-log.com