Znaczenie białek i węglowodanów o niskim indeksem glikemicznym w diecie.


Otyłość – problem społeczny

Otyłość jest bardzo poważnym problemem coraz większej ilości mieszkańców Europy. Komisja Europejska oraz rządy poszczególnych krajów przeznaczają coraz większe środki, aby jej zapobiegać. Przykładem może być projekt DIOGENES, który ma za zadanie zapobiegać otyłości oraz pomóc osobom, które zakończyły kurację odchudzającą, utrzymać wagę. Szczególne znaczenie w tym projekcie zajmują węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz białka.


Okazuje się, że spożywanie żywności bogatej w białko (np. chude mięso, produkty mleczne, fasola) oraz jednocześnie unikanie produktów rafinowanych, bogatych w skrobię (białe pieczywo, polerowany ryż) może bardzo pomóc w kontroli ciężaru ciała, nawet  bez kłopotliwego, codziennego liczenia kalorii.

Indeks glikemiczny

Mówi nam o wpływie  węglowodanów na zdolność do podnoszenia poziomu cukru we krwi. Jeśli żywność ma niski indeks glikemiczny oznacza, że stężenie cukru we krwi rośnie wolniej w stosunku do środków spożywczych bogatych w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Gdy poziom glukozy we krwi wzrasta znacząco, może wpływać na metabolizm i nasza sprawność umysłową. Najlepsza dla kontroli ciężaru ciała jest  taka dieta, która zapewnia powolne trawienie, a tym samym bardziej stabilny poziom cukru we krwi i zwiększone uczucie sytości.

Stosujmy dietę  bogatą w białka i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym

Wyniki projektu „Diogenes” wskazują, że oficjalne wytyczne dietetyczne nie są optymalne dla zapobiegania nadmiernemu przyrostowi masy ciała u osób otyłych. W zamian dieta z nieco większą zawartością białka i o niskim indeksie glikemicznym  pomoże zapewnić tym osobom  łatwiejsze utrzymanie swojej wagi po kosztującej często wiele wyrzeczeń, kuracji odchudzającej.

Taka dieta zmniejsza również częstość występowania nadwagi wśród dzieci.

Gdzie znajdziemy białka?

• Chude mięso, drób i ryby

• Jaja i chudy nabiał

• Rośliny strączkowe

• orzechy i migdały

Produkty o niskim indeksie glikemicznym:

• Niektóre owoce można jeść „bezkarnie”, szczególnie takie jak jabłka, gruszki, pomarańcze, maliny i truskawki; inne rodzaje powinny być ograniczane, na przykład. banany (zwłaszcza przejrzałe), winogrona, kiwi, ananasy, melony.

• Prawie wszystkie warzywa są dozwolone, z wyjątkiem kukurydzy, która powinna zostać ograniczona. Marchew, buraki i pasternak powinny być spożywane na surowo.

• W odniesieniu do pieczywa, trzeba zaznaczyć, że powinno się spożywać  pełnoziarniste, pochodzące z pełnego przemiału.

• Płatki owsiane, makaron z pełnego ziarna, kasze grube (np. gryczana, pęczak, jaglana)

• Unikać powinniśmy ziemniaków smażonych, pieczonych i puree.

• Makaron powinien być gotowany "al dente" i może być z powodzeniem spożywany na zimno.

• Ryż - najlepiej ryż brązowy, basmati lub parboiled.


Unikać należy białego pieczywa, cukru i ryżu polerowanego; cukier jest niezdrowy nie tylko z uwagi na jego indeks glikemiczny, ale również dlatego, że są to tzw. puste kalorie.

Opracował: ZF

Źródła:
LIFE - Life Sciences
DIOGENES (Targeting the obesity problem: seeking new insights and routes to prevention)
www.diogenes-eu.org
Europejska Rada Informacji o Żywności – EUFIC
http://www.slankedoktor.dk
FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 06/2006