Serwatka czyli produkt, powstający podczas produkcji białego sera może bardzo pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Serwatka zawiera wiele ważnych dla organizmu witamin, mikroelementów oraz aminokwasów, między innymi takich, które przyczyniają się do wzrostu poziomu glutationu – trój-peptydu, który w ludzkim organizmie pełni rolę antyoksydanta, chroniącego komórki. Zapobiega stresowi oksydacyjnemu, wywołanemu przez wolne rodniki czyli bardzo toksyczne cząsteczki, które powstają w komórkach w czasie przemiany materii.

Wolne rodniki niszczą składniki komórek, a wzrost ich poziomu jest związany z szybszym starzeniem tkanek oraz z rozwojem wielu schorzeń, w tym chorób serca i nowotworów.

Glutation pełni również ważną rolę w systemie immunologicznym. Amerykańscy naukowcy z Ohio State University opublikowali w "Toxicology in Vitro" informację, że serwatka, a szczególnie jej białka (cysteina) - może chronić przed rozwojem raka prostaty, gdyż pobudza produkcję związku o działaniu przeciwnowotworowym (glutationu). Wielu lekarzy - onkologów sądzi, że gromadzenie się wolnych rodników odgrywa ważną rolę w rozwoju raka prostaty. Dlatego też, ważne jest, aby również w diecie dostarczać antyutleniacze. Według naukowców, wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że już niewielkie stężenie białek z serwatki może wywierać terapeutyczny wpływ na organizm. Ale już np. same białka mleka czyli kazeina, nie mają takiego działania.

Serwatka jest również skuteczna w obniżaniu ciśnienia, zmniejszając tym samym ryzyko udaru i chorób serca. Co ciekawe działa tak tylko w przypadku nadciśnienia.

Serwatka jest więc bardzo skutecznym suplementem diety, który bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i zarazem jest niedrogi -do tej pory traktowana była jako produkt uboczny i konieczna była kosztowna utylizacja, co wiązało się z dodatkowymi kosztami. Być może to podejście ulegnie diametralnej zmianie po tych odkryciach naukowców.

Opr. Zbigniew Famuła

Źródła:

Toxicology in Vitro, February 2003. News release, Ohio State University
molke-eiweiss.com
sfd.pl
kardiolo.pl