Żurawina – zdrowy owoc z USA i Kanady

Coraz częściej można się natknąć na żurawinę  - kupując chleb, musli, dżem, sok  czy batoniki, często znajdziemy w środku te owoce. Czy jest to nowy trend czy też przepustka do zdrowia?

Żurawina jest owocem o wszechstronnym zastosowaniu oraz cennych właściwościach, który doskonale pasuje do nowoczesnej kuchni międzynarodowej. Spożywana jest jako przekąska, w sałatkach, jogurcie, w deserach, a także pod postacią sosu, np. do mięsa. Ponadto  jest doskonałym składnikiem potraw gotowanych i pieczonych. O żurawinie mówi się często „ jagoda mocy”.

Żurawina ma ok. 52 /320 kcal (świeża/suszona) w 100 gramach. Poza tym zawiera mnóstwo witamin - A, B, E i przede wszystkim C: aż 8 mg (świeża) i 4mg (suszona), soli mineralnych: wapń, fosfor, sód, miedź i jod oraz  garbniki, taniny oraz kwasy - cytrynowy i jabłkowy.

Jedną z najważniejszych cech żurawiny jest to, że zawiera bardzo dużo antyoksydantów oraz dzięki zawartości proantocyjanidów (grupa tanin) działa w specyficzny sposób na bakterie, a mianowicie uniemożliwia im osadzanie się na błonach śluzowych, co zapobiega infekcjom.

Antyoksydanty natomiast chronią komórki przed atakiem wolnych rodników, które powstają w organizmie jako produkt uboczny przemiany materii lub wskutek działania na organizm alkoholu, nikotyny, promieniowania UV itp. Przyjmuje się powszechnie, że są one odpowiedzialne za wystąpienie różnych chorób np. nowotworów, cukrzycy, arteriosklerozy, reumatyzmu, czy przedwczesnego starzenia się skóry. W porównaniu z innymi owocami, żurawina wykazuje najsilniejsze działanie antyoksydacyjne. Wiele badań potwierdziło, że substancje obecne w żurawinie silnie oddziaływują na komórki nowotworowe, powodując, że te przestają się rozrastać.

Mało kto wie, że żurawina ma również dobroczynny wpływ na stan naszego uzębienia – zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej i tym samym chroni zęby przed próchnicą.

Przeprowadzone w Anglii badania wskazują na to, że może też chronić serce przed zawałem, działając podobnie jak czerwone wino. Jakby tego było mało, żurawina może pełnić znaczącą rolę w odchudzaniu – przyspieszając przemianę materii oraz jednocześnie odtruwając organizm.Na zdjęciu żurawina firmy Bakal w funkcjonalnym i wygodnym w użyciu  kubku,
więcej informacji na stronie www.bakal.pl

Żródła:

www.bakal.pl
http://www.hufelandschule.de
http://www.spezial-agrar.de/
http://www.stern.de/wissen/gesund_leben/gesundheit-kariesschutz-mit-cranberries-550301.html