Wysoka temperatura powietrza i wysiłek fizyczny powoduje, że się dużo pocimy. Przy tym ciało traci wodę i czujemy pragnienie, aby uzupełnić poziom nawilżenia organizmu. Nie wszystkie napoje jednakowo dobrze gaszą pragnienie, niektóre nawet działają niekorzystnie. To jest powiązane z tym, że każdy napój ma pewne działanie energetyczne na organizm, które chłodzi, ogrzewa, nawilża lub wysusza.

Bardzo ważne jest, aby spożywać odpowiednie napoje. Woda nadaje się doskonale jako napój w miesiącach letnich - odświeża i chłodzi organizm. W celu schłodzenia powinno się ją spożywać najlepiej w temperaturze pokojowej. Icetea, cola i inne słodzone napoje gazowane co prawda z początku chłodzą ciało, ale nie gaszą pragnienia skutecznie, gdyż zawarty w nich cukier wiąże płyny i nie pozwala dobrze nawodnić organizmu. Skutkiem jest zwiększone pragnienie.  Dlatego też nie należy w gorące dni gasić pragnienia napojami gazowanymi w  szklankach z dużą zawartością lodu. Chłodzą one tylko układ pokarmowy, szokując organizm zimnem.

Podobne działanie wykazuje kawa i herbata. Jednak nie z powodu zawartości cukru, lecz dlatego, że transformują one płyny i pomagają wydalać. Właśnie m. in. ze względu na takie działanie (wysuszające organizm, bo zbyt dużo płynów powoduje odczuwanie zmęczenia) uważa się, że te napoje stymulują organizm.

Soki owocowe odświeżają, ale ze względu na dużą zawartość fruktozy i innych składników odżywczych, należy je traktować jako pożywienie, a nie napoje gaszące pragnienie. Dobrym rozwiązaniem jest dolewanie do soków wody, np. 1/3 szklanki soku jabłkowego i 2/3 wody. Wtedy dostarczymy organizmowi niezbędnych skłaników odżywczych i nawodnimy go.

Herbaty ziołowe należy spożywać z umiarem ze względu na energetyczne działanie ziół i możliwe skutki uboczne. Mogą one rozgrzewać (powodując zwiększone pragnienie) lub chłodzić organizm (osłabiając system przemiany materii), w zależności od składu.  Można oczywiście wykorzystać te właściwości ziół sensownie, np. jak to czynią mieszkańcy północnej Afryki, pijąc gorącą słodzoną herbatę miętową. Cukier chłodzi i nawilża, mięta otwiera pory skóry. Powstająca warstwa potu na skórze przynosi ulgę w gorące dni.