Co się dzieje podczas hartowania i dlaczego hartowanie jest tak istotne dla zdrowia.

Podczas krótkotrwałego narażenia ciała na zimno naczynia krwionośne skóry kurczą się gwałtownie i  duża ilość krwi, która się w nich znajduje odpływa do środka ciała, napełniając naczynia włosowate czyli kapilary. Jak powszechnie wiadomo, kapilary już od 30 roku życia mają tendencję do obumierania. W związku z tym grozi to powstawaniem chorób serca i może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

„Odrodzenie” wewnętrznych kapilarów  sprawia, że wszystkie nasze ważne wewnętrzne organy i skóra, będą otrzymywać wszystko co niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Działanie zimnej wody przez krótki czas naraża organizm na mini stres termiczny, który powoduje odmładzanie oraz uzdrowienie całego organizmu. Nie na darmo akademik  I.P. Pawłow pisał:” Przeziębienie i wychłodzenie organizmu jest charakterystyczne dla ludzi, którzy się ciepło ubierają, unikają kontaktu z zimną wodą  i mroźnym powietrzem oraz  wietrzenia pomieszczeń, w których przebywają. Zahartowani ludzie natomiast nie wiedzą co to przeziębienie. Charakteryzują się dobrym zdrowiem, energią życiową i optymizmem życiowym”.

ZF
Źródło:
A.Antonov: http://www.afanasovo.ru