Na hartowane dziecka nigdy nie jest za późno, ani za wcześnie. Ponadto przeprowadzone specjalne badania przez dr Tatianę Krivonogovą z Tomska, wykazały, że hartowanie kobiet w ciąży i niemowląt, oczywiście przestrzegając określonych procedur, dają wspaniałe efekty. Oczywiście, nie mówimy tutaj o zimowych kąpielach noworodka w przeręblu lub o saunie od pierwszych dni życia, ale już od pierwszych miesięcy życia można stworzyć odpowiednie warunki, aby hartować swoje pociechy.


Bardzo polecane są kąpiele powietrzne. Można je przeprowadzać np. podczas przewijania dziecka. Wystarczy,  że nie będziemy się spieszyć i pozwolimy mu chwilę poleżeć nago w temperaturze pokojowej. Można je stosować  również przed gimnastyką, czy też przed kąpielą w wannie. Tuż po zakończeniu ciepłej kąpieli dobrze jest pochlapać maluch woda o temperaturze ok. 2-4-6 st. C niższej, niż ta, w której go kąpaliśmy.

Oczywiście procedury hartowania można prowadzić tylko wtedy, gdy dziecko jest zdrowe. W czasie choroby byłoby to bezsensowne i szkodliwe dla zdrowia dziecka.
Kiedy po chorobie można znowu zacząć hartowanie? To zależy od czasu trwania gorączki.
Po lekkich zapaleniach normalna termoregulacja zostaje przywrócona w ciągu 7-10 dni. Jeżeli podwyższona temperatura trwała 3-10 dni należy odczekać dwa tygodnie, a po ciężkich zapaleniach musi nawet minąć 3-4 tygodnie.
 

Vladimir Tatochenko  
Profesor, doktor nauk medycznych
Kierownik Departamentu Diagnostyki Naukowego Centrum Zdrowia Dzieci
Rosyjskiej Akademii nauk

 

źródło: www.bibicall.ru
tłum. ZF