Sauna i sport świetnie się uzupełniają. Nie tylko  hartują organizm, dzięki czemu sportowcy mniej chorują i mogą realizować zaplanowane jednostki treningowe, ale również wspomagają regenerację powysiłkową. Włączenie sauny w program treningowy daje również wiele innych pozytywnych efektów tj. rozluźnienie mięśni, poprawienie wydolności serca czy zmniejszenie poziomu stresu i uczucie zrelaksowania.

Trzeba tylko przestrzegać kilku ważnych reguł:
- nie wolno iść do sauny w tym samym dniu lub na dzień przed treningiem lub zawodami;
najlepiej zrobić sobie dwa dni przerwy
- bezpośrednio po treningu czy zawodach trzeba sobie zrobić wystarczająco długą przerwę
na uspokojenie pulsu i ciśnienia

Sauna dzięki temu, że przyspiesza przemianę materii w mięśniach - co prowadzi do szybszego pozbycia się szkodliwych produktów, które powodują zmęczenie mięśni i dostarczeniu
substancji odżywczych do tkanek - znacznie skraca czas wypoczynku po zawodach czy ciężkich treningach.

Dzięki podwyższeniu częstości oddechów, rośnie pojemność oddechowa i poprawia się wymiana gazowa w płucach.

Pobyt w saunie polepsza ruchomość stawów i powoduje lepsze ukrwienie oraz wzrost elastyczności tkanki łącznej i torebek stawowych. Okazuje się również, że sauna wpływa dobrze przeciwbólowo i regenerujaco na różnego rodzaju urazy sportowe, takie jak:  siniaki, małe uszkodzenia mięśni i krwiaki.

Równocześnie bezpośrednio po wyjściu z sauny obserwuje się skłonność do niewielkich skurczy mięśniowych, co jest spowodowane dużą stratą elektrolitów w organiźmie czyli odwodnieniem.
Z tego względu nie powinno się podejmowąc dużego wysiłku bezpośrednio po wyjściu z sauny.

Sauna samodzielnie nie jest w żadnym wypadku powodem poprawy kondycji lub siły mięśni.
Działa pozytywnie - poprzez skrócenie i poprawienie fazy regeneracji -  tylko w połaczeniu z odpowiednio dawkowanym treningiem.

Opracowanie: Zbigniew Famuła

Źródła:
Saunaseite.de
Sauna-zu-hause.de
Sportgesundheit.eu