Termoregulacja

Morsowanie to jedna z możliwości regulacji temperatury ciała, która wzmacnia system immunologiczny. Współczesny człowiek  chroni się wszelkimi sposobami przed działaniem zimna za pomocą ciepłej odzieży. Dzięki temu nasz naturalny mechanizm termoregulacji uległ osłabieniu. Im bardziej oddalamy się od natury, wykorzystując owoce cywilizacji, tym bardziej osłabiamy procesy termoregulacji. Dopiero morsowanie pozwala je ponownie aktywować.

Zanurzenie w lodowatej wodzie prowadzi do silnego zwężenia się naczyń włosowatych i peryferyjnych naczyń krwionośnych. Krew przepływa z kończyn do serca i mózgu, aby zapewnić prawidłową pracę ważnych dla życia organów i strzec organizm przed wychłodzeniem.

Pierwsza kąpiel

Praktycznie każdy człowiek ze zdrowym sercem może morsować. W momencie kontaktu z lodowatą wodą pojawia się tak duży stres, który aktywuje wyrzut biologicznie aktywnych substancji, pozytywnie działających na system immunologiczny człowieka. Ten proces chroni ludzi przed chorobą. Nawet lekkie przeziębienie nie powinno być przeszkodą przed wykąpaniem sie w lodowatej wodzie. Wręcz przeciwnie, jak pokazuje praktyka, po takiej kąpieli proces zdrowienia znacznie przyspiesza. Tym mniej jest przeciwwskazań przy schorzeniach chronicznych.


Rozgrzewka przed kąpielą – gimnastyka, bieg czy gorąca herbata.


Aby wzmocnić mechanizm termoregulacji, ważne jest, aby przed morsowaniem dostatecznie zaopatrzyć organizm w tlen. Uzyskać to można za pomocą różnych ćwiczeń gimnastycznych i sportów aerobowych (np. bieganie, jazda na rowerze), które zapewniają dodatkową produkcję ciepła, w rezultacie której krew i tkanki nasycą się tlenem. Niestety tego zadania nie zapewni nawet najbardziej gorąca herbata, ani inne ciepłe napoje, tak więc nie ma większego sensu przed kąpielą niczego pić. Oczywiście nie wolno również spożywać napojów alkoholowych.

Najlepiej rozgrzewać się przed morsowaniem, uprawiając sport, który najlepiej lubimy – najskuteczniejsze będzie jednak bieganie. Jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu. Wiele badań wykazało, że podczas biegania otwierają się tysiące małych naczynek krwionośnych i wspólna praca mięśni pompuje krew do całego ciała, nasycając wszystkie tkanki tlenem oraz wzmacnia układ krążenia wszystkich organów, a szczególnie serce, mózg i płuca.

Długość kąpieli

Długość pobytu w zimnej wodzie dla każdego może być całkowicie różny: od kilku sekund do kilku minut. Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Ważny jest sam moment zanurzenia i zadziałanie mechanizmu termoregulacji. Dlatego też najlepiej zanurzać całe ciało, łącznie z głową.


Morsowanie z dziećmi

Morsowanie z dziećmi jest oczywiście nie tylko dopuszczalne, ale również polecane.
Dopuszczalny wiek, aby zacząć morsować to 3 lub 4 lata. Oczywiście nic na siłę. Pierwsze morsowania powinny mieć formę zabawy, aby przyzwyczaić dzieci do zimnej wody. Dziecko szybciej wejdzie do wody z ojcem, matką czy z dziadkiem i babcią. Morsowanie nie tylko hartuje i poprawia zdrowie, ale również stabilizuje klimat psychologiczny w rodzinie.Opracował Zbigniew Famuła

Źródła:
Valeri Kapralow
winterschwimmer.de