Do warzyw najbardziej skażonych środkami chemicznymi i metalami ciężkimi należą:  marchew, buraki, seler, rzodkiewka, sałaty, szpinak,szczypior, pietruszka, seler,rzepa, ziemniaki i kapusta - o ile są spożywane w dużych ilościach. Dużo sztucznych dodatków zawieraja również cytrusy i bardzo wrażliwe na chemię buraki.

Stosunkowo bezpieczne do spożycia są pomidory, papryka, bakłażany,wszystkie dyniowate, cebulowe i strączkowe, kukurydza cukrowa, cukinie, ogórki. Ziemniaki i kapusta, o ile nie są spożywane w dużych ilościach. Jabłka też są stosunkowo czyste - jednak najlepiej je jeść po obraniu ze skórki, w której kumulują sie pestycydy.

Aby zmniejszyć zawartość bardzo szkodliwych azotanów w warzywach (przechodząc w przewodzie pokarmowym w azotyny, mogą wywołać wiele groźnych chorób m. innymi nowotwory żołądka i jelit) powinniśmy przestrzegac kilku zasad:

- wybierajmy warzywa ze znanych upraw, gdzie nie stosuje się syntetycznych nawozów chemicznych i środków ochrony roślin (pestycydów) 
- nie przechowujmy warzyw przez kilka dni.

Pozostałości środków chemicznych mogą osłabić pracę układu odpornościowego, powodować alergię, uszkodzić układ nerwowy, obniżyć płodność u mężczyzn,  a u kobiet wywołać problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.

Źródła:

http://podszarotka.republika.pl/index1.html?http://podszarotka.republika.pl/zdrowe.html
Men's Health