Niby drobiazgi, ale ...

Witaminy i minerały

·        Ile chorób może spowodować dłużej trwający brak w pożywieniu jakiejś witaminy, minerału, pierwiastka śladowego?

·        Nie wiesz?

·        Powiem Ci.

·        Wiele.

·        Skoro tak, to ile chorób i dolegliwości może zlikwidować uzupełnienie tego niedoboru?
Wiele.

Rozumiesz teraz jak doniosły jest to temat, jak wielkie znaczenie ma zdrowe odżywianie bogate w witaminy, minerały i pierwiastki śladowe.

Niniejszy tekst jest drugą częścią tematu o jakości pożywienia. Dzisiaj chciałbym powiedzieć jakie mogą być konsekwencje niedoboru ważnych składników w naszej diecie.

 

Zanim zacznę, o jedną rzecz chciałbym cię prosić. Ten felieton to nie jest rozprawa naukowa, ani artykuł z dziedziny medycyny. Jeśli masz problemy zdrowotne, skonsultuj to z lekarzem.

 

Pierwsza rzecz. Witaminy i minerały, a wśród nich pierwiastki śladowe, pełnią wiele bardzo ważnych ról w organizmach żywych. Dostarczają budulca komórkom i tkankom, uczestniczą procesach biochemicznych jako katalizatory, są częścią hormonów, pomagają przyswoić inne składniki, są strażnikiem równowagi w organizmie. Jeśli któregoś z ważnych składników zabraknie w dłuższym okresie czasu: tygodni, miesięcy, lat, może to być przyczyną zachwiania równowagi w organizmach, zarówno w ciele jak i psychice. Podatność na choroby pojawia się, gdy dieta nie jest w stanie, z jakiś powodów, dostarczyć nutraceutyków do komórek ludzkiego ciała. Wiemy z poprzednich felietonów z jakich powodów się to dzieje.

 

Zobaczmy w takim razie co się dzieje, jeśli tych „drobiazgów” brakuje, co nam grozi.

 

Zanim to powiem, jedna uwaga: witaminy i minerały nie są lekiem. Są naturalnym, bardzo potrzebnym składnikiem ludzkiego ciała, w związku z tym powinny być w codziennej diecie do tegoż ciała dostarczane. Jeśli ich brakuje i z tego powodu pojawiają się choroby, nie oznacza to, iż powinniśmy dostarczać tych składników tylko na czas choroby, aż do jej całkowitego wyleczenia. Przywracanie równowagi w organizmie wymaga czasu. Uzupełnianie składników, a później samonaprawianie szkód przez wzmocniony już organizm  może trwać tygodnie, miesiące, rok, dwa. Potrzebujesz zdrowia, zdrowej diety całe życie, a nie tylko wtedy gdy je tracisz.

 

Zatem pamiętaj!

 

Witaminy, minerały, pierwiastki śladowe powinny być dostarczane stale.  Mogę nawet powiedzieć w ten sposób, jeśli chcesz być zdrowy/zdrowa musisz je dostarczać dopóki oddychasz. Przestajesz je brać wraz z zaprzestaniem oddychania.

 

Jasne? Jasne. O’k.

 

To jest niewątpliwie jedna z najważniejszych informacji jaka się pojawiła w rubryce zdrowego stylu życia, jedna z największych tajemnic zdrowia. Zapamiętaj więc to dobrze.

Każdy niedobór witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, prędzej czy później, powoduje powstanie symptomów ostrzegawczych, w postaci bólu, wysypki, zaburzeń trawienia i innych. Większość z tych sygnałów ludzie kojarzą z chorobą, w ruch idą środki przeciwbólowe, a lekarze przepisują leki, które jednak nie usuwają przyczyny. Dłuższy brak tych składników objawia się chorobami, szybszym starzeniem się organizmu. Wielu czytelników oczekuje pewnie tego bym wyliczył schorzenia powodowane przez niedobory składników. Jest ich jednak tak wiele, że łatwiej byłoby mi wymienić te, które nie są powodowane przez deficyt tych ważnych substancji.

Sprawdźmy zatem, czy masz niedobór witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.

Ten test w formie pytań pomoże ci odkryć kilka najczęściej występujących symptomów wywoływanych brakiem nutraceutyków.

Jeśli odpowiedź jest pozytywna oznacza to, iż występują u ciebie niedobory jakiegoś składnika.

Pamiętaj! Wystąpienie u ciebie poważniejszych objawów chorobowych powinieneś skonsultować z lekarzem.

·        Czy rano budzisz się zmęczony?

·        Czy żyjesz w stresie, lękach, depresji?

·        Czy masz nadwagę?

·        Czy miewasz krwawienia z dziąseł?

·        Czy miewasz skurcze mięśni, np. łydek?

·        Czy wypadają ci włosy i łamią się paznokcie?

·        Czy miewasz wysypki?

·        Czy miewasz kolki jelitowe, biegunki i wzdęcia?

·        Czy masz przykrą woń z ust?

·        Czy zdarza ci widzieć niewyraźnie i nieostro?

·        Czy masz na paznokciach białe plamki?

·        Czy masz próchnicę zębów?

·        Czy masz popękane żyłki i często pojawiające się sińce pod skórą? Czy często swędzi ci skóra?

·        Czy twoja skóra bez kremu nawilżającego wysycha i pęka?

·        Czy cierpisz na bóle kręgosłupa, stawów?

·        Czy masz alergię? Czy często kichasz i przeziębiasz się?

·        Czy masz problemy ze snem i zasypianiem?

·        Czy miewasz zmienne nastroje?

·        Czy często sięgasz po słodycze?

·        Czy często miewasz zakażenia wirusowe, bóle (wszelkie nie związane z urazami)?

·        Czy jesteś mało odporny na choroby?

·        Czy cierpisz na brak popędu płciowego?

·        Czy masz problemy z osteoporozą, bólem goleni?

·        Czy cierpisz na egzemy, hemoroidy, kłopoty z krążeniem, choroby nerek, łuszczycę, migreny, niskie i wysokie ciśnienie, osłabienie pamięci, reumatyzm, przedwczesne symptomy starości, zaburzenia trawienia, zgagę, żylaki, zapalenia pęcherza moczowego?

·        Czy cierpisz na nowotwory?

Starczy? Nie zadałem ci wielu innych pytań, bo kontynuowalibyśmy je jeszcze bardzo długo.

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to postawiłeś/postawiłaś diagnozę:  w twoim organizmie występują braki składników odżywczych.

Jakich?

Możesz to ustalić. By ci to ułatwić w spisie literatury umieściłem książkę, która ci pomoże to zrobić. Tylko, że ustalenie tego niewiele tu zmieni. Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia. Po pierwsze, nigdy do końca nie wiadomo, czego brak. Po drugie witaminy i minerały, pierwiastki śladowe, występują w zespołach, w kompleksach, dlatego dostarczanie wybranych nie zawsze jest skuteczne. Po trzecie, tak na dłuższą metę potrzebujesz zdrowej, naturalnej diety, czyli powinieneś jeść to, co dostarcza ci wszystkiego czego potrzebuje twój organizm. Najlepiej dostarczyć je w produktach naturalnych, które zawierają dużo różnych składników, niekoniecznie w dużych dawkach. Zresztą musisz wiedzieć, że nadmiar, w przypadku niektórych witamin i minerałów, jest tak samo szkodliwy jak niedobór.

Na zakończenie kilka akapitów z artykułu „Martwi lekarze nie kłamią” Joel Wallach’a

„Jeśli twoje życie jest dla ciebie ważne, zadbaj o swój organizm, dostarczając mu potrzebnych składników produkowanych przez najlepsze, sprawdzone firmy. Jest ich bardzo dużo, ale niewiele produkuje naturalne, nie syntetyczne suplementy. Niech cię nie zwiedzie napis na opakowaniu, czy zapewnienie sprzedawcy, że produkt jest w 100% naturalny, bo w USA, Kanadzie i wielu innych państwach prawo nie zabrania umieszczania takich napisów, jeśli tylko jeden składnik jest naturalny. Zdarza się również, że główne składniki takiego suplementu są naturalne w 100%, ale aby je połączyć w tabletkę używa się chemicznego lepiszcza, które w dużym stopniu dyskwalifikuje dany produkt jako naturalny. Podobnie ma się sprawa z barwnikami chemicznymi, dodatkami zapachowymi lub kolorystycznymi. Warto zwrócić na to uwagę kupując, a następnie zażywając suplement.

Należy też sprawdzić, czy dana firma posiada własne plantacje, gdzie one się znajdują oraz w jaki sposób prowadzone są uprawy. Firmy, które swoje suplementy produkują z roślin, warzyw i owoców pochodzących z obcych plantacji, nie mają kontroli nad procesem produkcji. Należy poznać historię rozwoju danej firmy i tradycje, zaplecze badawcze, system kontroli jakości i wielkość produkcji oraz rynek odbiorców.

Często słyszy się, że zdrowie jest najważniejsze, ale tak naprawdę niewiele dla niego robimy. Efekty nieprawidłowego odżywiania się, czyli braku odpowiednich witamin i minerałów, dadzą się na pewno odczuć z opóźnieniem kilku lat.

Dzisiaj możesz się przed tym ustrzec. Dobre suplementy, witaminy i minerały to najlepsze i najtańsze ubezpieczenie”.

 

Jednak ilość dostarczonych witamin, minerałów i pierwiastków śladowych określana jako normalna, dzienna dawka, może nie wystarczyć. Może potrzebne będą megadawki. Ale musisz wiedzieć, że niektórych witamin i minerałów nie możesz przedawkować. Wiele możesz, np. możesz spokojnie się zajadać witaminą C. Dużo skuteczniej witaminy i minerały działają w synergii, czyli współdziałając, wystarczą wtedy dużo mniejsze dawki. Niedługo przedstawię filmy w których ta problematyka jest bardziej szczegółowo przedstawiona przez lekarzy i naukowców.

Piotr Kiewra

Literatura:

Klaus Oberbeil; Witaminy

Joel  Wallach; Martwi lekarze nie kłamią

 

Więcej na blogach:

WWW.piotrkiewra.pl

WWW.piotrkiewra.bloog.pl