Zaproszenie do zdrowego stylu życia

Syndrom Niagary

 Powyższe określenie pochodzi z książki Anthony Robbinsa „Obudź w sobie olbrzyma”.    Przytoczmy fragment: „Wierzę, że życie jest jak rzeka i że większość ludzi wskakuje do tej rzeki nie mając pojęcia, dokąd naprawdę chcą dopłynąć. Dlatego w krótkim czasie zostają porwani przez silne nurty: nurt wydarzeń, nurt strachu, nurt życiowych wyzwań. Kiedy znajdą się u rozwidlenia rzeki, nie decydują świadomie, którą odnogą popłynąć, nie wiedzą, który kierunek jest dla nich właściwy. Po prostu dryfują. Stają się częścią ludzkiej masy, którą kierują okoliczności, a nie własne wartości. Nic dziwnego, że czują się pozbawieni kontroli nad sobą. Pozostają w tym stanie długo, aż pewnego dnia dochodzi do nich dźwięk rozszalałej wody i z przerażeniem odkrywają, że są o kilka metrów od wodospadu ...... Zaczynają wtedy gwałtownie machać rękami, ale jest już za późno”.

Autor ma tu na myśli każdy upadek, również fizyczny, dotyczący naszego zdrowia.

 Tak jest, jesteśmy w nurcie rzeki i usprawiedliwieniem naszego sposobu życia jest to co widzimy u innych. Przecież nasi znajomi, bliscy, większa część ludzi płynie obok nas. Tylko nieliczni wychodzą na brzeg, lub płyną w innym kierunku. Wtedy, zresztą,  są postrzegani jako dziwni, nawet nienormalni.
Jeśli zapytamy o to, kto chciałby być zdrowy, bogaty, szczęśliwy, odpowiedź u wszystkich będzie jednakowa. Zdrowia chcą wszyscy, ale niewielka część ludzi (tylko kilka procent) robi wiele, by to zdrowie utrzymać lub poprawić.
U części osób wynika to z niewiedzy, u części z braku wiary ale u największej części jest wynikiem lenistwa i naśladowania, obserwowania co robią w tej sprawie inni.
Niechęć  przed pokazaniem się w sportowym ubiorze, szukanie wymówek to właśnie objawy syndromu Niagary.

Złam ten stereotyp. Zadbaj o zdrowie, bo to jest Twoje zdrowie. Tylko Ty i tylko Ty jesteś odpowiedzialny za nie, nikt inny.


Uświadom sobie! Lekarz jest od leczenia chorób, od dbania o Twoje zdrowie jesteś TY.• Nie usprawiedliwiaj się genami. Muszę ci powiedzieć, że jeśli uważasz iż geny warunkują Twoje zdrowie, to masz na pewno rację, ale jeśli uważasz, że geny nie mają tu nic do rzeczy, to też masz rację.

• Nie usprawiedliwiaj się brakiem czasu. Zig Ziglar, autor „Ponad szczytem” o tej wymówce tak pisze: „ci, którzy nie mają czasu na ćwiczenia, muszą znaleźć czas na chorobę”.

• Nie usprawiedliwiaj się zmęczeniem. Twoje zmęczenie to skutek braku ruchu. Im mniej się męczysz tym bardziej jesteś zmęczony. Jeśli nie wierzysz, to sprawdź się ze mną w biegu na 20 km, albo we wbieganiu na 100 piętro, albo w każdej pracy fizycznej. Muszę cię jednak przestrzec, że jestem już teraz do tej próby przygotowany, bo lubię się męczyć i męczę się systematycznie. Zresztą dla mnie to nie jest męczenie się, to jest przyjemność. Ja się męczę by wypocząć i nabrać energii. Tak to odczuwam i tak to wygląda z naukowego punktu widzenia.

Ta codzienna krzątanina, którą wykonujesz nie jest tym co możesz uznać za aktywność fizyczną. Bo nie jest jej znowu tak dużo i nie jest wystarczająco intensywna.  Zresztą nadmiar ruchu też jest niezdrowy. Na ten temat potrzebna jest wiedza. Nie każdy ruch jest zdrowy, nie każda dawka ruchu powoduje utratę wagi, tak jest również w sprawach dotyczących odżywiania i wielu innych.

Tak naprawdę nie chodzi tu tylko o aktywność fizyczną. Chodzi o zdrowy styl życia. Jest to swego rodzaju filozofia, wiedza i postępowanie wg sprawdzonych reguł. To nie jest moda. To jest skupianie się na zdrowiu (nie na walce z chorobami ale na zdrowiu) przez całe życie.

Co to jest zdrowy styl życia?

 Mówiąc krótko, zdrowy styl życia to sposób myślenia oraz zachowania sprzyjające utrzymaniu zdrowia ciała i umysłu. To sposób na długie i szczęśliwe życie. To umiejętność wyboru pomiędzy tym, co korzystne a tym, co złe i szkodliwe. Dotyczy to wielu  przejawów naszego życia oraz jakości środowiska, w którym żyjemy, a także rodziny, stosunków międzyludzkich, sfery duchowości. 
    
 Zdrowie kształtujemy, m.in. poprzez ćwiczenie organizmu, jego mięśni, kośćca, wpływamy też w ten sposób na psychikę. Z ćwiczeniami, z pracą nieodłącznie związana jest sztuka wypoczywania.

 By zdrowo żyć, należy właściwie się odżywiać, w uzasadnionych przypadkach stosować suplementację. Zdrowy styl życia to również unikanie złych nawyków, rezygnowanie z rzeczy przynoszących szkodę (uzależnienia). To hartowanie ciała i umysłu. To  nie tyle walka ze stresami i ich negatywnymi skutkami dla ciała i zdrowia psychicznego, a bardziej – inny, pozytywny sposób myślenia, radość, optymizm i wiara w siebie, w swoje możliwości. Taka postawa sprzyja twojemu zdrowiu ale też sprzyja dawaniu więcej z siebie innym ludziom.
To wreszcie rozwijanie umiejętności motywowania siebie. 

 Pozytywne myślenie i motywowanie odgrywają tu kluczową rolę, bowiem cywilizacja niesie ze sobą,  oprócz postępu, również zagrożenia w postaci pokusy nadmiernego korzystania z wygód i udogodnień. Łatwo więc - dla słabo umotywowanych osób - zboczyć z obranej drogi, szczególnie na jej początku. Dla wielu utrzymanie się w rygorach ćwiczeń i zdrowego odżywiania, rzucenie palenia - jest trudne. Łatwo się poddają po pierwszych próbach. Zanim powstaną silne, nowe i zdrowe nawyki - rezygnują. Dlatego odpowiednio silne bodźce  utrzymujące nas w dążeniach są tak ważną rzeczą.

 Motywowanie jest potrzebne po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego powinienem - dlaczego muszę to robić?
Pozytywne myślenie i motywacja są potrzebne by przetrwać ten czas zamiany cierpienia na przyjemność, bólu (taki może i powinien wystąpić) na energię i lepsze samopoczucie, zniechęcenia i apatii na radość i optymizm.

Tony Robbins ma dla Ciebie radę: Podejmij mądrą decyzję, póki jesteś jeszcze w górze rzeki!

W powyższym opracowaniu wykorzystano fragmenty:
Anthony Robbins „Obudź w sobie olbrzyma”
Zig Ziglar „Ponad szczytem”
Piotr Kiewra „Mały podręcznik zdrowego stylu życia”
Mocno polecam te książki – znajdziesz tam wiele tych rzeczy o których mówię, znajdziesz tam wiedzę, która może odmienić twoje życie. Dwie pierwsze pozycje są dostępne w każdej księgarni internetowej lub tradycyjnej, ostatnia tylko u mnie.

W następnych częściach cyklu:

Jak zadbać o zdrowie poprzez zmianę sposobu myślenia?
Jak się odchudzić nie zmieniając diety?
Jak i ile ćwiczyć, by się zmęczyć, ale żeby było to przyjemne?
Marsz z kijkami – nordic walking, szansa na zdrowie niewielkim wysiłkiem.
Kilka form ruchu sprzyjających zdrowiu.
Zdrowy kręgosłup nie tylko poprzez ćwiczenia.
Trochę szokujących rzeczy na temat odżywiania.

Piotr Kiewra