Twój największy wróg

Dotarliśmy do punktu kulminacyjnego w drodze do zdrowego stylu życia. Opowiem ci dzisiaj o największym twoim wrogu. Znasz go dobrze ponieważ obcujesz z nim na co dzień, a on wyrządza ci wiele krzywd. Jest przyczyną wszystkich twoich kłopotów ze zdrowiem. Jeśli cierpi twoje ciało lub psychika to pierwotną przyczyną jest właśnie on. Wszystkie, dosłownie wszystkie choroby, począwszy od zwykłych przeziębień, a na chorobach wieńcowych lub nowotworach skończywszy, są wynikiem szkodliwej jego działalności. Nieprzyjaciel ten, ponadto spowalnia lub uniemożliwia twój rozwój, zamienia twoje życie w pasmo niepowodzeń zamiast pozwolić ci na wielkie sukcesy. Kto lub co to jest?

To stres. Tak, stres to twój największy wróg. Pozbądź się stresu a pozbędziesz się większości problemów.


 

Jest to tak potężna siła, że kieruje całym twoim życiem. Może zrobić z tobą dosłownie wszystko, ale ty nie jesteś bezbronny/bezbronna. Jeśli znasz swego przeciwnika, możesz wszystko zmienić, oczywiście jeśli chcesz to zrobić i jeśli się nauczysz jak to zrobić. Tej zmiany możesz dokonać w jednej chwili, możesz „walczyć” dłużej, lub – co najgorsze i najczęstsze - możesz pozostać przegranym na zawsze. Wszystko zależy od ciebie.  Ponieważ temat jest bardzo trudny,  to oprócz tego co tu napiszę, proponuję literaturę, w której znajdziesz wiele porad, wiadomości i sposobów radzenia sobie z tym groźnym przeciwnikiem.

Źródłem stresu jest świat zewnętrzny (w tym też to co jesz, a właściwie to czego nie jesz, czyli braki mikroskładników. Więcej na ten temat w felietonach poświęconych odżywianiu), czyli wszystko to co jest na zewnątrz ciebie. Natomiast źródłem spokoju jest świat wewnętrzny. Jak widzisz to jak postrzegasz świat jest pewną umiejętnością twojego umysłu. Anthony Robbins zauważa:

 


„Kieruje nami nie rzeczywistość, lecz nasze postrzeganie rzeczywistości”. Inaczej mówiąc: „Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkich zdarzeń, lecz jesteś w stanie kontrolować wszystkie twoje reakcje na te zdarzenia”.


 

Możesz, jeśli chcesz, nauczyć się kontrolować stres poprzez regulowanie poziomu nerwowości. Możesz nauczyć się eliminować niepotrzebne napięcia lub przynajmniej ograniczać ich skutki poprzez odpowiednie ćwiczenia, a najlepiej poprzez stosowanie wszystkich zasad zdrowego stylu życia.

 


Na pewno korzystniej, zdrowiej, taniej będzie unieszkodliwić twojego największego wroga niż leczyć różnego rodzaju zaburzenia, choroby wywołane stresem.


 

Wiele osób pewnie w tym momencie oburzy się, lub przynajmniej ze mną nie zgodzi: Jak to, przecież część chorób jest wywoływana przez wirusy, bakterie, część to wynik różnego rodzaju wypadków? Mimo to jeszcze raz powtórzę - stres jest twoim największym wrogiem. Zapytaj się lekarzy, naukowców. Oni wszyscy zgodnie potwierdzą: przyczyną chorób jest osłabienie układu immunologicznego, a to wywołane jest stresem. Wirusy i bakterie są zawsze i wszędzie. W organizmie utrzymuje je pod kontrolą system odpornościowy, a ten z kolei może być wzmocniony lub osłabiony poprzez czynności umysłowe.

Dla przykładu podam kilka typowych symptomów wywoływanych przez stres (za Nash Jocic „Lifestyle change”):

Podwyższone ciśnienie krwi

Przemęczenie, wyczerpanie

Problemy trawienne

Wrzody

Bóle głowy

Problemy ze snem

Zaburzenia seksualne

Depresja

Zaburzenia hormonalne

Bóle karku i pleców

Alkoholizm, nikotynizm

Anoreksja, bulimia

Problemy z koncentracją, zaniki pamięci

Ataki paniki

I wiele innych (np. nowotwory)

 


Najbardziej zagrożeni są ludzie żyjący w poczuciu winy, lęku, strachu, obaw.


 

Większy i bardziej szkodliwy stres jest częściej obecny w życiu pesymistów niż optymistów. Bardziej bezpieczni pod tym względem są ludzie pogodni, radośni, aktywni fizycznie w przeciwieństwie do smutnych, przygnębionych i leniwych.

Być może powiesz: „palę papierosy, bo lubię”, ale nie zmienia to faktu, że to palenie zaczęło się, trwa i będzie trwało w wyniku stresu, leków. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale tak jest. I wiedz kolejną rzecz, że to nie ty panujesz nad tym nałogiem, ale on nad tobą. Jest to prawda, bez względu, co na ten temat myślisz i mówisz. To jest zakotwiczone w twoim umyśle, w twojej podświadomości. Rozpoczęcie palenia powstało w wyniku stresu, trwasz w nałogu z powodu stresu, nie udaje ci rzucić palenia również z powodu stresu -  nawet strachu przed konsekwencjami tego kroku: bólem, cierpieniem, utyciem lub jeszcze większym stresem. Koło się zamyka. Wszystko się rozgrywa w umyśle, ale cierpienia dotyczą w równym stopniu - umysłu i ciała.

Być może nie uwierzyłeś, że tak jest i dlatego, krótkie porównanie.

Co byś zrobił, gdyby ktoś cię złapał - zupełnie bez powodu - za „szmaty” i potrząsał tobą? Dałbyś pewnie (przepraszam za wyrażenie) w „pysk”.

Dlaczego, w takim razie, nie zrobisz tego w przypadku nikotynizmu? Przecież to trzymanie za szmaty, w tym przypadku, dotyczy nie tylko twego ciała, ale i umysłu. Jesteś zniewolony. W przypadku ludzkiej agresji stajesz się mężczyzną, w przypadku nałogu mięczakiem.

Dlaczego jesteś taki niekonsekwentny? Odpowiedź: Z powodu stresów, z powodu strachu. Twój nałóg jest wynikiem strachu.

Zdobycie wiedzy na temat właściwości naszego umysłu, stosowanie słownika transformacji (co to jest? - wyjaśnienie w jednym z następnych odcinków) wpływającego na kontrolowanie emocji, umiejętność rozluźniania się, stosowanie technik relaksacyjnych, zastępowanie niszczących nas przekonań innymi, które nas budują, pozytywne myślenie i wiele, wiele innych wiadomości, umiejętności i technik może odmienić twoje życie, twoje zdrowie, twój styl życia, sposób postrzegania świata zewnętrznego, ale też sposób postrzegania siebie. O tym wszystkim powiemy w następnych odcinkach.

Miliony osób nauczyło się, kolejne miliony uczą się, w jaki sposób likwidować stresy, zmniejszać ich negatywne skutki. Organizowane są seminaria, kursy na których można zdobyć potrzebną wiedzę lub skorzystać na miejscu i pozbyć się „wroga nr 1”. Niektórzy terapeuci potrafią dosłownie w jednej chwili odmienić człowieka, „nauczyć bezstresowego myślenia”. Jednym z nich jest Anthony Robbins. Jest największym w świecie ekspertem od tzw. psychologii zmian. Na jego seminariach są obecni ludzie wielkiego biznesu, przedstawiciele rządów, prezydenci wielu krajów, aktorzy, kosmonauci, sportowcy, żołnierze oraz zwykli ludzie.

Wiele osób, które dowiadują się, że kluczem do zdrowia jest rozluźnienie fizyczne i psychiczne oraz użycie wyobraźni w celu samo uzdrawiania, nie jest w stanie się z tym pogodzić. Przyzwyczajeni do leków, proszków, naświetlań, operacji nie wierzą, że przyczyny chorób jak i same choroby mogą być eliminowane „od wewnątrz”.

 


 

Zapamiętaj! Każda choroba, każda dolegliwość może być leczona albo z zewnątrz, albo od wewnątrz. I jeszcze jedno: jeśli coś jest nieuleczalne od zewnątrz to jest uleczalne od wewnątrz. Najlepiej jeśli obie te metody stosowane są jednocześnie i najlepiej jeśli potrafi to zrobić lekarz lub ktoś, kto jest do tego dobrze przygotowany. Oczywiście proces ten może i powinien być wspierany lekami lub naturalnymi suplementami.


 

Na pewno nie zaszkodzi ci trochę wiedzy na ten temat.

Po to prowadzę rubrykę zdrowego stylu życia, po to napisałem książkę na ten temat, by ci podpowiedzieć, by cię poprowadzić, by cię zmotywować do zmian. Ma ta rubryka (i książka) swój wymiar edukacyjny, instruktażowy. Nakierowałem większość swojego wysiłku na motywowanie. Motywacja, w twoim przypadku, powstaje z wiedzy  i  tym samym z uświadomionych potrzeb. Zrozumienie swoich potrzeb, skierowanie się na odpowiednią ścieżkę to proces. Mam nadzieję, że to proces rozpoczęty. Czas bowiem odgrywa tu znaczącą rolę.

 

 

 


"Nie czekaj.

 

 

 

Pora nigdy nie będzie idealna."

- Napoleon Hill


 

Zdrowy styl życia to nie tylko ćwiczenia: marsz, bieg, zabawa z piłką, zdrowe odżywianie, to przede wszystkim stosowanie zasad i postępowanie w zgodzie z nimi. W pierwszym rzędzie to sposób myślenia nakierowany na zdrowie ciała i umysłu. Stąd wszystko się zaczyna i kończy. Stres obezwładniony odpowiednim sposobem myślenia przestaje być wtedy wrogiem. Odpowiednio osłabiony i ukierunkowany staje się sojusznikiem, wpływa na poziom motywacji. A motywacja to decyzja, to cel, to droga, to marzenie, to sukces, to zdrowie, to energia, pasja, pozytywne nastawienie, pozytywne emocje. Systematyczność, wytrwałość, cierpliwość, determinacja to cechy, które rozwijają się z czasem i powodują, że powstają zdrowe i trwałe nawyki. A nawyki trzymają nas w drodze mimo przeszkód. Ciężka (na początku) praca, staje się przyjemnością i potrzebą.

Zidentyfikowaliśmy stres jako twojego największego wroga. W następnym odcinku o najbardziej niebezpiecznej dla twojego zdrowia odmianie stresu.

Literatura:

Jose Silva, Robert B. Stone „Samouzdrawianie metodą Silvy”;

Anthony Robbins „Obudź w sobie olbrzyma”;

Zig Ziglar „Ponad szczytem”;

Stanisław Ciesielski „Rozważania o zdrowiu i rewitalizacji” oraz „O zdrowiu, żywotności i długowieczności”;

Dawid J. Schwartz „Pozytywne myślenie drogą do sukcesu”;

Louise L. Hay „Możesz uzdrowić swoje życie”, „Możesz uzdrowić swoje ciało”;

Piotr Kiewra „Mały podręcznik zdrowego stylu życia”;

Nash Jocic „Lifestyle changes”.

 

Opracowanie: Piotr Kiewra

Kontakt:

Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Masz pytanie, potrzebujesz porady, chcesz się pochwalić swoimi osiągnięciami, chcesz pomóc innym, potrzebujesz trenera, a krępujesz się napisać w dziale komentarzy, po felietonach - napisz maila.

Możesz dowiedzieć się więcej o zdrowym stylu życia, podyskutować w klubie zdrowego stylu życia na www.facebook.com   profil Piotr Kiewra

Już za kilka dni uruchomiony zostanie mój blog (www.piotrkiewra.pl) poświęcony zdrowemu stylowi życia, na którym, oczywiście oprócz www.morsowanie.info, pojawiać się będą materiały o tej tematyce w postaci felietonów, filmów, filmów instruktażowych, linków do ciekawych stron, komentarzy, dyskusji, polemik. Zapraszam.