„Zdrowe i niezdrowe” pytania

Niniejszy felieton jest częścią większej całości poświęconej stresom. Przypomnijmy, iż w kilku poprzednich częściach proponowałem zmianę sposobu myślenia jako skutecznego sposobu zapobiegania stresom, zwalczania niepotrzebnych napięć, a tym samym przywracania i utrzymania zdrowia. Dzisiaj kolejny sposób.

 

Jak szybko zmienić swój sposób myślenia? Jak szybko zmienić dowolny aspekt życia poprzez zmianę sposobu myślenia?

 

Zmień sposób myślenia poprzez zmianę pytań jakie sobie zadajesz.

 

Otóż myślenie „sprowadza się do procesu zadawania pytań i udzielania na nie odpowiedzi”. Jeśli chcesz poprawić coś w swoim życiu, to zmień zadawane sobie pytania.

Byłeś/byłaś kiedyś uczniem. Przypomnij sobie w jaki sposób nauczyciel „wkładał” ci wiedzę do twojej głowy. Jeśli robił to skutecznie, to na pewno zmuszał cię do myślenia poprzez często zadawane „odpowiednie” pytania.

Anthony Robbins mówi: „Ludzie sukcesu zadają lepsze pytania, a więc uzyskują lepsze odpowiedzi”.

 

Jeśli chcesz prowadzić zdrowy styl życia, zmień rodzaj pytań, które sobie zadajesz. W twojej głowie odbywa się nieustanny wewnętrzny dialog, kłębią się pytania i odpowiedzi na nie. Jeśli zaczniesz kontrolować pytania, znajdziesz mnóstwo dobrych odpowiedzi, które odmienią twoje życie. Przysporzą ci zdrowia, dadzą spokój umysłu, staniesz się innym człowiekiem.

 

Przemyśl!

Jaki stan wywołasz, jeśli zadasz sobie takie pytanie (przykładowo w kontekście jakiegoś życiowego zdarzenia): Dlaczego jestem taki głupi?

Czy tak postawione pytanie podniesie cię na duchu, zmobilizuje, czy raczej przygnębi, obniży poczucie własnej wartości?

Jaka będzie różnica w twoim sposobie myślenia, w tej samej sytuacji, jeśli pytanie będzie np. takie: Co mogę zrobić, by tego błędu nie powtórzyć już nigdy? Co mogę zrobić, by wykorzystać tę nauczkę na swoją korzyść?

Często po jakichś tragediach, ludzie zadają sobie pytanie: Dlaczego ja?, zamiast zadać inne, bardziej budujące: Jak mogę to wykorzystać z korzyścią dla siebie? Ci, którzy tak postąpili, znacznie łatwiej i szybciej otrząsają się, szybciej zaczynają normalnie żyć.

 

Parę cytatów z książki „Obudź w sobie olbrzyma”, autora o którym wspomniałem powyżej:

„Lepsze pytania tworzą lepsze życie”.

E.E. Cummings: „Znacznie piękniejszą odpowiedź dostanie ten, kto zada piękniejsze pytanie”.

„Różnica między ludźmi polega na różnicy między pytaniami, które nieustannie sobie zadają”.

 

Jeśli chcesz wykorzystać potencjał swojego umysłu zmień rodzaj zadawanych pytań i zaczniesz się rozwijać, zaczniesz zdrowo żyć.

 

Jeśli zadasz sobie pytanie:

„Dlaczego nie mogę być taki jak ...?”

„Dlaczego nie mogę tego mieć?” to twój umysł odpowie ci czasem: „Bo jesteś głupi”, albo „Bo nie zasługujesz na nic lepszego”.

 

Bowiem: „To o co prosisz jest ci dane”. „Jakie pytanie taka odpowiedź”.

 

Jakże inaczej się poczujesz, jeśli na miejscu poprzednich pytań znajdą się takie: Ile pracy muszę włożyć, jaki muszę się stać by dorównać ...?

Co mogę zrobić, by osiągnąć ...?

 

Nie wierzysz, że to takie proste? Spróbuj więc w swoim życiu zmienić rodzaj zadawanych pytań, a przekonasz się.

 

Jesteś obecnie w „dołku”? Przygnębia cię to, co się wokół ciebie dzieje? Rozczulasz się nad sobą? Obwiniasz się za coś?  Ktoś cię skrzywdził?

Dam ci kilka dobrych przykładów, jak możesz szybko poprawić swój nastrój, jak możesz w jednej chwili zmienić swoje nastawienie poprzez postawienie pytania, które wywoła zmianę przedmiotu koncentracji:

Jak mogę to naprawić?

Do jakich przyjemnych chwil mógłbym wrócić?

Co jest moim największym atutem w tej chwili, w tej sytuacji?

Czy i jakich dobrych rzeczy mogę zrobić więcej dla innych?

Co sprawia, że jestem szczęśliwy, z czego mogę być zadowolony?

Za co w życiu jestem naprawdę wdzięczny?

Co dobrego mogę znaleźć w tym człowieku?

Co dobrego niesie ta sytuacja?

Jak mogę rozwiązać ten problem?

Co jestem skłonny zrobić aby odzyskać albo utrzymać zdrowie?

 

Jeżeli widzisz zastosowanie tych pytań w swoim życiu, uznaj je za własne.

 

Jeśli zamierzasz zdrowo żyć, rzucić palenie, rozpocząć trening biegowy zadaj sobie pytanie: „Jak zmieni się całe moje życie, jeśli zrobię to właśnie teraz?”

Zastanów się też nad tym, w jaki sposób możesz pomóc innym osobom. Czy zmobilizujesz kogoś i podbudujesz jego wiarę w siebie, jeśli postawisz mu następujące pytanie: Pomyśl, jak wiele dobrego możesz zrobić dla innych, dla siebie, dla swojej rodziny, jeśli tylko ci się uda?

 

Oto kilka pytań dla osób „na rozdrożu”:

1.     W jaki sposób znajdę czas na ćwiczenia?  Z czego zrezygnuję, by móc pobiegać trzy razy w tygodniu?

2.     Ile czasu/tygodni/miesięcy muszę poświęcić na jogging, by na trwałe zrzucić 3-5 kg? Z czego muszę zrezygnować w diecie?

3.     Co muszę zrobić by wytrwać w abstynencji?

4.     ...

127. ...

... dobrze, dobrze, super. Na chwilę przerwijmy zadawanie kolejnych pytań. Zastanówmy się! Jeśli w czasie analizowania tych pytań wyobraziłeś/ wyobraziłaś siebie w czasie biegu, w procesie odchudzania lub jako osobę niepalącą, to właśnie... zmieniłeś/zmieniłaś sposób myślenia.

Mimo tego, że ten fragment można odebrać jako taki mały żarcik, to tak naprawdę, w naszym życiu wszystko zależy od tego jakie pytania sobie zadajemy. Od powagi, jakości tych pytań zależy jakość uzyskiwanych odpowiedzi. W ten sposób znajdujesz drogę do celu, odnajdujesz sposoby rozwiązania problemów.

 

Złe pytanie jest przyczyną przygnębienia, stresu, braku chęci do czegokolwiek.

 

Dobre pytanie odnajdzie w twoim umyśle entuzjazm, radość, optymizm, chęć do życia.

 

To sposób myślenia decyduje o wszystkim. Niekoniecznie wielka wiedza, niekoniecznie talenty, niekoniecznie wiele innych przymiotów, tylko sposób myślenia, tylko rodzaj pytań jakie sam/sama sobie zadajesz, powoduje, że uzyskujesz dobre albo złe wyniki.

W następnych odcinkach o innych sposobach zmiany sposobu myślenia.

 

Opracowanie: Piotr Kiewra

na podstawie: Anthony Robbins „Obudź w sobie olbrzyma”

oraz Zig Ziglar „Ponad szczytem”.

 

Kontakt:

Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Masz pytanie, potrzebujesz porady, chcesz się pochwalić swoimi osiągnięciami, chcesz pomóc innym, potrzebujesz trenera, a krępujesz się napisać w dziale komentarzy, po felietonach - napisz maila.

Możesz dowiedzieć się więcej o zdrowym stylu życia, podyskutować w klubie zdrowego stylu życia na www.facebook.com profil Piotr Kiewra

Już za kilka dni uruchomiony zostanie mój blog (www.piotrkiewra.pl) poświęcony zdrowemu stylowi życia, na którym, oczywiście oprócz www.morsowanie.info, pojawiać się będą materiały o tej tematyce w postaci felietonów, filmów, filmów instruktażowych, linków do ciekawych stron, komentarzy, dyskusji, polemik. Zapraszam.