Zdrowa dieta i bieganie to najskuteczniejsze lekarstwa

„Sprawny jak cukrzyk” to książka  Hansa Laubera, która mówi o tym, że cukrzycę typu 2 można pokonać bez brania lekarstw. Jego rady mogą też pomóc zdrowym ludziom uchronić się przed jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, jaką jest cukrzyca.

Sam autor: menedżer, doradca  medialny i publicysta, sam  jest diabetykiem i w swojej książce mówi o tym, jak ważna jest w życiu odpowiednia, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna.

Dzięki przestrzeganiu kilku zasad Hans Lauber od sześciu lat nie potrzebuje brać lekarstw, aby utrzymać poziom cukru w ryzach.

Jego metoda opiera się na trzech podstawach: regularne pomiary cukru we krwi, inteligentne jedzenie i bieganie. Udowadnia, że również diabetycy nie muszą rezygnować z dobrego i smacznego jedzenia. Radzi, żeby jeść tylko pełnowartościowe produkty żywnościowe, nawet jeżeli kosztują drożej niż tzw. „junk food” czyli tania, wysoko przetworzona żywność. Nie opłaca się oszczędzać na dobrym jedzeniu, jest to swego rodzaju polisa na długie i zdrowe życie. Trzeba delektować się dobrym jedzeniem, a przynajmniej starać się w sobie rozwijać zamiłowanie do dobrej kuchni – to zaś sprawi, że cukrzyca nas nie będzie z nami miała żadnych szans. Oczywiście trzeba tylko bezwzględnie zrezygnować ze słodyczy oraz wysoko przetworzonej żywności, bogatej w konserwanty. Najlepiej jeść 5 razy dziennie: małe porcje makaronu, świeża ryba lub owoce morza, sałatki polane wysokiej jakości oliwą czy jarzyny to najlepsze co możemy dostarczyć organizmowi.  I dotyczy to również „zdrowej” części społeczeństwa, przestrzeganie tych rad zapewni zdrowie, idealną wagę oraz optymalny poziom cholesterolu.

Trzecia podstawa to ruch. Trzeba do swojego życia na stałe wpleść regularną aktywność fizyczną. Idealnie, gdyby było to bieganie (również na nartach), ale równie godne polecenia jest spacerowanie, nordic walking, pływanie i jazda na rowerze.

Opr. ZF

Źródło: Hans Lauber "Fit wie ein Diabetiker"