10-20-30 - nowa metoda treningowa dla biegaczy

Grupa duńskich naukowców z Wydziału Sportu na Uniwersytecie  w Kopenhadze pod kierownictwem prof. Jensa Bangsbo prowadzi badania nad nową metoda treningową w joggingu, polegającą na tym, aby zamiast biegać w stałym tempie – wykonywać  interwały.

Interwały polegają na bieganiu z różną prędkością – w tym przypadku obowiązuje reguła 10-20-30, czyli każda minuta biegu podzielona jest na trzy zakresy: 10 sekund to sprint czyli biegniemy ile sił w nogach, potem 20 sekund w umiarkowanym tempie oraz pół minuty wolno.

Ta forma treningu interwałowego oprócz tego, że jest mniej monotonna od normalnego joggingu, jest w stanie lepiej  aktywować mięśnie do pracy i zwiększyć skuteczność treningu. Co ważne – taki trening może trwać  krócej niż tradycyjny, a więc oszczędzamy również czas potrzebny na trening.

"Poprzednie projekty wykazały, że zwykłe piłka nożna daje niesamowite efekty zdrowotne. Może to być spowodowane tym, że intensywność ćwiczeń również odgrywa ważną rolę, a zatem zakładamy, że nowe formy treningu, mogą  mieć pozytywny wpływ na zdrowie biegaczy ", uważa Jens Bangsbo.

Opr. Zbigniew Famuła


Źródło:
 
Instytut Sportu Uniwersytet w Kopenhadze
Nørre Allé 51, 2200 Copenhagen
Kierownik projektu: prof Jens Bangsbo
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Tel.: +45 3532 1623