Sauna – doskonały trening dla naczyń krwionośnych

Wiele osób pewnie słyszało taki zwrot jak „gimnastyka naczyń” wiążąc go zwykle z naprzemiennymi prysznicami – gorący i zimny. Pomaga to zwalczać zmęczenie, stres, bóle głowy. Sauna jest o wiele bardziej intensywnym bodźcem i zarazem bardziej skutecznym.

Kontakt gorącego i suchego powietrza z naszym ciałem i następnie gwałtowne schłodzenie za pomocą zimnej wody ma pozytywny wpływ nie tylko na naczynia krwionośne, ale na cały organizm. Na zmiany temperatury reagują również naczynia włosowate – drobne naczynia krwionośne, które są wszechobecne w naszym ciele, w tym i w skórze oraz na powierzchni narządów wewnętrznych.

Pod wpływem gorącego powietrza rozszerzają się zwiększając kilkakrotnie wielkość przepływu krwi, a nadwyżki szkodliwych substancji przemiany materii odprowadzane są poprzez rozszerzone pory. Gwałtowne zwężenie naczyń krwionośnych w wyniku zimnych bodźców (prysznic, kąpiel w przeręblu, w śniegu ip.) i późniejsze rozszerzenie ze względu na uwalnianie się ciepła, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, pobudza procesy metaboliczne i immunologiczne oraz pobudza obieg ciepła.


www.saunywpolsce.pl
www.saunasauna.pl