Sposoby chłodzenia w saunie

W saunie mamy możliwość skorzystania z różnych możliwości chłodzenia ciała:
- zimny prysznic
- „wodospad”
- szlauch
- wiadro
- beczka
- basenik


Każdy powinien wybrać sposób, który mu najbardziej odpowiada. Ważne jest przy tym, aby zimny bodziec był krótki i intensywny.

Zaraz po  opuszczeniu kabiny po fazie rozgrzewania należy wyjść na świeże powietrze, aby schłodzić ciało i drogi oddechowe i dostarczyć płucom tlenu. To bardzo ważne również z medycznego punktu widzenia. „chodzi nie tylko o oziębienie ciała, ale również o to, aby usunąć ciepło z dróg oddechowych i zapewnić sobie całkowite i łagodne schłodzenie organizmu” wyjaśnia prof. Conradi z niemieckiego związku saunowego.

Najbardziej łagodnym i chyba najbardziej efektywnym sposobem chłodzenia jest polewanie ciała wodą ze szlaucha, szczególnie w początkowej fazie. Rozpoczynamy od prawej nogi i polewamy ciało w stronę serca. To samo czynimy z lewą nogą.  Potem prawe i lewe ramię, od ręki do barku.  Polewać powinno się intensywnie i w razie potrzeby kilkakrotnie. Potem należy iść pod prysznic albo wskoczyć do basenu.

Najbardziej ekstremalnym sposobem chłodzenia jest skok do basenu lub stawu z zimną wodą. Oczywiście może to nastąpić, ze względów higienicznych, po uprzednim opłukaniu ciała pod prysznicem. Należy zrezygnować z energicznego pływania, aby niepotrzebnie nie obciążać układu krążenia.

Po tej procedurze najlepiej zafundować sobie ciepłą kąpiel stóp, w celu normalizacji temperatury wnętrza ciała.

Należy podczas fazy schładzania unikać kąpieli całego ciała w  basenie z ciepłą wodą.

Opracowanie: ZF

Źródła:
heiss+kalt
klafs.de

Sauna
Porady dla kobiet
Sauna w sporcie

Sauny w Polsce