Zastosowanie krioterapii w medycynie sportowej

Zastosowanie krioterapii tzn. zimnych bodźców w celu leczenia ran, kontuzji czy chorób, jest szeroko rozpowszechnione w dzisiejszej  medycynie sportowej.  Jest to sprawdzona metoda leczenia ostrych urazów tkanek miękkich, pomimo iż istnieje rozbieżność między naukową bazą dla krioterapii i badaniami klinicznymi.

Stosuje się różne metody np. opatrunki lodowe, ręczniki z lodem, opatrunki żelowe, gazy do chłodzenia miejscowego.

Zimno przyczynia się również do wcześniejszego powrotu do zdrowia, jako część programu rehabilitacji, zarówno po ostrych urazach, jak i w leczeniu chronicznych schorzeń.Krioterapia przyczynia się również do efektywnego zmniejszania się bólu w okresach po operacjach lub zabiegach chirurgicznych rekonstrukcji stawów. Głębokie i powierzchowne zmiany temperatury zależą od metody aplikacji, temperatury wyjściowej i czasu aplikacji.

Fizjologiczne i biologiczne efekty są uzależnione od spadku temperatury w różnych tkankach, razem z reakcją nerwowo-mięśniową i relaksacją mięśni powstałą na skutek działania zimna. Zimno podwyższa próg odczuwania bólu, lepkości i plastyczną deformację tkanek, lecz zmniejsza wydajność ruchową. Aplikacja zimna znajduje również zastosowanie w likwidowaniu stanów zapalnych.

Zimno wydaje się efektywne i nieszkodliwe - nie ma żadnych doniesień o wystąpieniu komplikacji lub efektów ubocznych. Powinno się unikać prowadzenia aplikacji  w bardzo niskich temperaturach z powodu możliwości wystąpienia poważnych komplikacji t.j. uszkodzenie nerwów czy odmrożenia.

Źródło:
Swenson C, Sward L, Karlsson J. Department of Orthopaedics, Ostra University Hospital, Goteborg, Sweden.
http://krioterapia.blog.onet.pl/