Aktywność fizyczna pomaga nie tylko walczyć z nadwagą i wysokim ciśnieniem, lecz zapobiega wielu chorobom: np. rak żołądka, rak piersi, osteporoza, udar i choroby układu krążenia. Korzyści z treningu sportowego pojawiają się pojawiają się już na początku - wzrasta pewność siebie, bóle pleców i inne chroniczne schorzenia ustępują. Regularny trening sprawia, że  człowiek czuje się młodszy i silniejszy.

Naukowcy i lekarze są coraz bardziej zaskoczeni jak wielki wpływ ma aktywność fizyczna na zdrowie. "Sport jest w stanie wyrównywać do pewnego stopnia pewne czynniki ryzyka", wyjaśnia prof. Martin Halle z Uniwersytetu Technicznego z Monachium.

I następna, dobra wiadomość: na sport nigdy nie jest za późno. Nawet jeżeli ktoś zacznie się ruszać w starszym wieku, to korzyści z tego pojawiają się praktycznie od razu. Trzeba tylko - zwłaszcza dotyczy to ludzi starszych i chorych - zasięgnąć wcześniej porady lekarza. Prawie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie - najlepsze są sporty wytrzymałościowe np. szybkie spacery, Nordic Walking, jazda na rowerze, jogging albo pływanie. W zależności od wolnego czasu zaleca się 20 minut dziennie.

 

Źródło: focus.de