Lodowaty szok

Zimna woda powoduje nie tylko szok, który poradzi sobie z napadami depresji, ale także pobudza siły obronne organizmu.

Uważa się, że hartowanie powinno rozpocząć się stopniowo.
Ale w zakresie zapobiegania i leczenia "miękkie" procedury hartowania są nieskuteczne. Układ odpornościowy reaguje na uwalnianie komórek obronnych tylko przy zastosowaniu bardzo silnych bodźców. A jednym z nich  jest ostre zimno.


Wanna z  zimną wodą najlepiej działa  natychmiast po obudzeniu, zwłaszcza dla tych, którym doskwiera ból kręgosłupa i stawów.
Po kąpieli wskazane jest silne natarcie ciała ręcznikiem - to wspaniały masaż, cudowny lek na starzenie się skóry, cellulit, a nawet na zły nastrój.
Być może niektórzy wolą od leżenia w wannie zimne kąpiele pod  prysznicem. Psychologicznie, prysznic jest łatwiejszy do zastosowania.Ale kąpiel jest bardziej skuteczna.
Prysznic zmywa ciepło, które organizm wytwarza w odpowiedzi, i tak aby osiągnąć odpowiedni efekt potrzeba więcej czasu.
Można również zamienić wannę na polewanie ciała wiadrem z wodą.
Jest to bezpieczne nawet dla ludzi słabych fizycznie.
Następną opcją jest natarcie skóry zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem (aż do chwili, gdy nie zrobi się zimno).To  jest  również bardzo dobra i jednocześnie łagodna dla skóry procedura. No i  łatwe do przeprowadzenia, nawet dla dzieci i osób starszych.

Wiele kobiet zadaje pytanie co robić gdy od czasu do czasu przytrafia się zapalenie przydatków?
W takich przypadkach procedury te są istotne. Ponieważ wszystkie zapalenia - są wynikiem zmiany i uszkodzenia tkanek oraz  zaburzeniami przepływu krwi.
A to tylko pomaga przywrócić krótki zimny szok. W odpowiedzi na ostre zimno ciało wytwarza ciepło, zwiększa przepływ krwi, w tym w miejscach dotkniętych zapaleniem.
Ponadto, zdaniem fizjologów okazuje się, że taki krótki szok może prowadzić do powstania substancji, które są zdolne nawet do zabijania komórek nowotworowych.

„Domowy lekarz” 05.2005   http://homedr.ru/
Tłum. ZF